Esittämällä klubikorttisi saat etuja Kampin alueen yrittäjiltä ja Cinema Orionin yhteistyökumppaneilta.

Aalto ARTS Books on Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun kustantamo, joka julkaisee taiteen, muotoilun ja arkkitehtuurin alan kirjallisuutta.
Aalto ARTS Books tarjoaa 10% alennuksen seuraavista Cinema Orionissa myynnissä olevista kirjoista:
DOKUMENTTIELOKUVAN SUURI TUNTEMATON
Antti Peippo (1934–1989) oli suomalaisessa elokuvassa täysin oma tapauksensa. Hän oli lupaava kuvataiteilija, joka siirtyi Risto Jarvan luottokuvaajaksi ja ponnisti edelleen ohjaajana suomalaisen esseedokumentin mestariksi. Monipuolinen artikkelikokoelma käsittelee Antti Peippoa – paradoksaalisesti suomalaisen elokuvan suurta tuntematonta – kuvataiteilijana, opettajana, kuvaajana ja ohjaajana. Äänessä ovat niin tutkijat, aikalaiset kuin Peippo itsekin.
LÄHIKUVAN LUMO – OHJAAJAN JA NÄYTTELIJÄN YHTEISTYÖ ELOKUVASSA
Miten ohjaaja voi auttaa näyttelijää antamaan parastaan? Miten rakentaa luottamus, se peruskivi, jonka varassa elokuva syntyy? Mitä myyttejä elokuvanäyttelemiseen liittyy – ja ovatko ne totta? Entä mitä näyttelijän pitäisi tietää kameratekniikasta? Lähikuvan lumo – ohjaajan ja näyttelijän yhteistyö elokuvassa on inspiroiva kirja ohjaajille, näyttelijöille ja opiskelijoille. Ohjaaja Saara Cantell ammentaa neljännesvuosisadan kokemuksestaan ja raottaa verhoa elokuvanteon kulisseihin.
TASA-ARVOKUPLA PUHKEAA. NAISET JA ELOKUVA SUOMESSA
Kansainvälinen feministinen liikehdintä on vaatinut naisille yhtäläisiä mahdollisuuksia osallistua elokuvatuotantoon ja kiinnittänyt huomiota naiskuvien kapeuteen sekä vaatinut naiskatsojia kiinnostavia sisältöjä jo 1960-luvulta lähtien. Mikä on tilanne Suomessa 2000-luvulla?
Kirja tarjoaa helposti omaksuttavassa muodossa tutkittua tietoa naisten asemasta elokuvamaailmassa, jotta mahdollisimman monilla, niin ammattilaisilla kuin harrastajilla, olisi mahdollisuus tutustua aiheeseen.
Tarja Savolainen on koonnut kirjoittamaansa teokseen tietoa suomalaisista naisista elokuvien tekijöinä, esiintyjinä ja katsojina. Lisäksi tuodaan esiin, mitä feministit, valtiovalta ja muut elokuva-alan toimijat ovat tehneet sukupuolten tasa-arvon edistämiseksi suomalaisen elokuvan saralla. Sisältö luotaa myös feminististä elokuva-aktivismia ja tuo esiin kohtia, joihin tulisi kiinnittää huomiota, jos halutaan kehittää alan tasa-arvoa.

Cafe/Bar Buenos Airesista klubikortilla seuraavat tuotteet alehinnoin.
Karhu IV 0,4l 6,0e
Talon puna- ja valkoviini 12 cl 5e
Kuohuviini 12cl 4e
Eerikinkatu 24, 00100 Helsinki
Buenos Airesin kotisivut
________________________________________________________________________________________________________________

Noodle Master Kamppi tarjoaa Orion-klubilaisille 10% alennuksen ruoka-annoksista. Tuoreet nuudelit paikan päällä, aidot, tunnusomaiset maut, intohimoinen kulhollinen nuudeleita ja tarinoita nuudelimestarilta.
Eerikinkatu 20, 00100 Helsinki
Noodle Masterin kotisivut

Teehuone Ounce tarjoaa Orion-klubilaisille 10% alennuksen paikan paikan päällä nautittavista teeannoksista (normaali hinta 4,50 € yhden hengen pannu) sekä teeostoksista.
Fredrikinkatu 55, 00100 Helsinki
The Ouncen kotisivut

Rosebud Books tarjoaa klubilaisille 10% alennuksen kaikista kirjoistaan. Alennuksen saat näyttämällä klubikorttiasi kassalla tai verkkokaupassa koodilla ORION.
Lisäksi klubilaiset saavat 20% alennuksen kaikista Lauri Timosen Rosebudille kirjoittamista kirjoista sekä kaikista Filmihullu-pokkareista.
Lauri Timonen (s. 1980) on kirjailija, ohjaaja, muusikko ja Filmihullu-lehden päätoimittaja. Hän on julkaissut teokset Aki Kaurismäestä (2006), Matti Pellonpäästä (2009), Matti Ijäksestä (2013), Jean Sebergistä (2018), Rainer Werner Fassbinderistä (2019) ja Federico Fellinistä (2021). Robert Bresson, luultavasti, päättää Timosen ”eurooppalaisen elokuvan trilogian”.
Rosebud Books’illa on useita myymälöitä Helsingissä. Tiedot myymälöistä löydät heidän sivuiltaan. Rosebud Booksin kotisivut
