Afganistanissa, jossa väkivaltainen ääriliike kieltää naisten oikeudet ja mahdollisuudet, joukko nuoria naisia kokoontuu salaa lukemaan Anne Frankin päiväkirjaa. Anne Frankin innoittamana elokuvan päähenkilöt haluavat kertoa tarinansa, jotta maailma ei unohda heitä. Yhden naisista elämä muuttuu nopeasti Talibanien alkaessa etsiä häntä. Hän pelkää henkensä ja perheensä kunnian puolesta, ja päättää paeta maasta. Helsingissä asuva afganistanilainen elokuvantekijä Shakiba Adil auttaa ja tukee häntä pakenemisessa. Shakiba on itse paennut kahdesti Afganistanista henkensä uhalla. Elokuva kertoo näiden naisten silmin elämästä ääriliikkeen hallitsemassa maassa, heidän toiveistaan ja pyrkimyksistään kohti vapautta.
Shakiba Adilin ja Elina Hirvosen ohjaama The Secret Reading Club of Kabul voitti arvostetun NORDIC:DOX -pääpalkinnon Tanskan CPH:DOX-dokumenttielokuvafestivaalilla.
Haluatko olla mukana auttamassa afgaaninaisten äänen kantautumista mahdollisimman laajalle?
Elokuvan työryhmä on käynnistänyt kampanjan ja kansanliikkeen, jotta elokuvan sanoma saadaan liikkeelle ja kauas. Tutustu kampanjaan ja seuraa elokuvan kuulumisia: https://www.secretreadingclub.fi/
Hei opettajat ja 2. asteen opiskelijat! Järjestämme yhdessä Koulukinon ja Voima-lehden kanssa elokuvasta näytöksen Cinema Orionissa 29.10. klo 13. Voit ilmoittaa ryhmäsi mukaan Koulukinon sivujen kautta: https://bit.ly/opettajanaytos2026.
Suomen elokuvasäätiön markkinointi- ja levitystuki 2026

