Klassikkoelokuvat levitykseen

Kotimaasta mukana on Antti Peipon lyhytelokuvakooste. Elokuvat on tekstitetty suomeksi (ellei toisin mainita). Suurin osa on saatavilla elokuvateatteristandardin mukaisina DCP-digikopioina. Muista elokuvista löytyy korkearesoluutioinen digitiedosto.

Elokuvia voi varata nettilomakkeen kautta. Lisätietoja elokuvien vuokraamisesta saat osoitteesta [email protected] tai puhelimitse 041 534 0176 / Antti Suonio. Esitykset raportoidaan ensisijaisesti Maccsbox-järjestelmän kautta; jos tämä ei ole mahdollista, niin esitykset raportoidaan tällä nettilomakkeella. Klassikkoelokuvien varaukset tulisi tehdä viimeistään kahta viikkoa ennen esitystä.

Klassikkoelokuvat (ohjaajien mukaisesti järjestettynä):

  • Chantal Akerman: JEANNE DIELMAN
    (Jeanne Dielman, 23, quai du commerce, 1080 Bruxelles , Belgia, Ranska, 1975, 202 min) DCP
  • Michelangelo Antonioni: YÖ – LA NOTTE
    (La notte, Italia/Ranska, 1961, 122 min, K12) DCP
  • Bernardo Bertolucci: SUOJAAVA TAIVAS
    (THE SHELTERING SKY, UK/Italia, 1990, 138 min., KK12) DCP
  • Danny Boyle: SHALLOW GRAVE – MURHALEIKKI
    (Shallow Grave, UK, 1994, 89 min, K16) DCP
  • Robert Bresson: TASKUVARAS
    (Pickpocket, Ranska, 1959, 75 min) DCP
  • Robert Bresson: KUOLEMAANTUOMITTU ON KARANNUT
    (Un condamné à mort s’est échappé, Ranska, 1956, 99 min., K16) DCP
  • Peter Brooke: KÄRPÄSTEN HERRA
    (Lord of the Flies, UK, 1964, 92 min, K12) 2K DCP
  • Jane Campion: PIANO
    (The Piano, Uusi Seelanti/Australia/Ranska, 1993, 121 min, K16) DCP
  • Jane Campion: ENKELIN KOSKETUS
    (An Angle at My Table, Uusi-Seelanti, Australia, UK, USA, 1990, 158 min, K12) 2K DCP
  • Marcel Camus: MUSTA ORFEUS
    (Orfeu negro, Brasilia, Ranska, Italia, 1959, 107 min, K16) 2K DCP
  • Liliana Cavani: YÖPORTIERI
    (Il portiere di notte, Italia, 1974, 118 min, K18) 2K DCP
  • Park Chan-wook: OLDBOY
    (OLDEUBOI, Etelä-Korea, 2003, 120 min, KK16) DCP 2K
  • Charlie Chaplin: CHAPLININ POIKA
    (THE KID, USA, 1921, 53 min, S) DCP
  • Charlie Chaplin: KULTAKUUME
    (The Gold Rush, USA, 1925, 72 min, S) 2K DCP
  • Charlie Chaplin: NYKYAIKA
    (Modern Times, USA, 1936, 87 min, S) DCP
  • Charles Chaplin: NAINEN PARIISISSA
    (A Woman of Paris: A Drama of Fate, USA, 1923, 88 min, S) DCP
  • Charles Chaplin: SIRKUS
    (THE CIRCUS, US, 1928, 71 min, S) 2K DCP
  • Charles Chaplin: CHAPLININ REVYY
    (THE CHPLIN REVUE, USA, 1959, 112 min, S) DCP
  • David Cronenberg: CRASH
    (Kanada, UK, 1996, 100 min, K16) 2K DCP
  • David Cronenberg: ALASTON LOUNAS
    (Kanda, UK, Japani, 1991, 115 min, K16) DCP
  • Julie Dash: DAUGHTERS OF THE DUST
    (USA/UK, 1991, 112 min, K7) DCP
  • Jacques Demy: CHERBOURGIN SATEENVARJOT
    (LES PARAPLUIES DE CHERBOURG, Ranska/Länsi-Saksa, 1964, 92 min, S) DCP
  • Jacques Demy: ROCHEFORTIN TYTöT
    (Les demoiselles de Rochefort, Ranska, 1967, 126 min, S) DCP
  • Claire Denis: WHITE MATERIAL
    (Ranska/Kamerun, 2009, 105 min, K16) 2K DCP
  • Carl Theodor Dreyer: JEANNE D’ARCIN KÄRSIMYS
    (LA PASSION DE JEANNE D’ARC, Ranska, 1928, 116 min, K12) 2K DCP
  • David Evans: HORNANKATTILA
    (FEVER PITCH, UK, 1997, 102 min, S) DCP
  • Rainer Werner Fassbinder: QUERELLE
    (Querrelle, Länsi-Saksa/Ranska, 1982, 108 min, K16) DCP
  • Federico Fellini:
    (Italia, 1963, 138 min, S) DCP
  • Federico Fellini: LA DOLCE VITA – IHANA ELÄMÄ
    (LA DOLCE VITA, Italia, 1960, 174 min, K16) 4K DCP
  • Federico Fellini: VETELEHTIJÄT
    (I VITELLONI, Italia, 1953, 109 min, K12) DCP
  • Milos Forman: AMADEUS
    (USA, Ranska, Tsekkoslovakia, Italia, 1984, 180 min, K7) DCP
  • Miloš Forman: YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN
    (USA, 1975, 133 min, K16) DCP
  • Stephen Frears: POIKIEN PESULA
    (MY BEAUTIFUL LAUNDRETTE, UK, 1985, 97 min, K16) 2K DCP
  • Lucio Fulci: THE NEW YORK RIPPER
    (LO SQUARTATORE DI NEW YORK, Italia, 1982, 93 min, K18) DCP
  • Jean-Luc Godard: ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ
    (Vivre sa vie: film en douze tableaux, Ranska, 1962, 80 min) DCP
  • Marleen Gorris: ANTONIAN MAAILMA
    (ANTONIA, Alankomaat/Belgia/UK/Ranska, 1995, 102 min, K12)
  • Peter Greenaway: PIIRTÄJÄN SOPIMUS
    (THE DRAUGHTMAN’S CONTRACT, UK, 1982, 108 min, K16) 2K DCP
  • Werner Herzog: LASISYDÄN
    (HERZ AUS GLAS, Länsi-Saksa, 1976, 94 min, K12) DCP
  • Werner Herzog: FITZCARRALDO
    (Länsi-Saksa/Peru, 1982, 158 min) DCP
  • Werner Herzog: KASPAR HAUSERIN TAPAUS
    (JEDER FÜR SICH UND GOTT GEGEN ALLE, Länsi-Saksa, 1974, 110 min, K12) DCP
  • Werner Herzog: AGUIRRE – JUMALAN VIHA
    (AGUIRRE, DER ZORN GOTTES, Länsi-Saksa/Meksiko/Peru, 1972, 94 min , K16) 2K DCP
  • Krzysztof Kieslowski: KOLME VÄRIÄ: SININEN
    (TROIS COULEURS: BLEU, Ranska/Puola/Sveitsi, 1993, 98 min, K12) 2K DCP
  • Krzysztof Kieslowski: KOLME VÄRIÄ: VALKOINEN
    (TROIS COULEURS: BLANC, Sveitsi/Ranska/Puola, 1993 , 91 min, K12) 2K DCP
  • Krzysztof Kieslowski: KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN
    (TROIS COULEURS: ROUGE, Sveitsi/Ranska/Puola, 1994, 99 min, K12) 2K DCP
  • Masaki Kobayashi: HARAKIRI
    (SEPPUKU, Japani, 1962, 134 min, K16) 2K DCP
  • Barbara Loden: WANDA
    (USA, 1970, 102, K12) DCP
  • Toshio Matsumoto: FUNERAL PARADE OF ROSES
    (BARA NO SÔRETSU, Japani, 1969, 105 min, K16) 4K DCP
  • Hideo Nakata: RINGU 2
    (Japani, 1999, 95 min) DCP
  • Hideo Nakata: RINGU
    (RINGU, Japani, 1998, 96 min) DCP
  • Pier Paolo Pasolini: MATTEUKSEN EVANKELIUMI
    (IL VANGELO SECONDO MATTEO, Italia, 1964, 137 min, K12) 2K DCP
  • Pier Paolo Pasolini: PUMMI
    (ACCATTONE, Italia, 1961, 120 min, K16) 2K DCP
  • Antti Peippo: ANTTI PEIPON LYHYTELOKUVIA
    (Suomi, 1972-1989, S) DCP
  • Sally Potter: ORLANDO
    (UK/Venäjä/Italia/Ranska/Alankomaat, 1992, 89 min, K7) 2K DCP
  • Jean Renoir: VIRTA
    (PARTIE DE CAMPAGNE, Ranska, 1946, 40 min, S) DCP
  • Alain Resnais: HIROSHIMA, RAKASTETTUNI
    (HIROSHIMA MON AMOUR, Ranska/Japani, 1959, 88 min, K16) 4K DCP
  • Alain Resnais: YÖ JA USVA
    (NUIT ET BROUILLARD, Ranska, 1956, 32 min, K16) 2K DCP
  • Nicolas Roeg: WALKABOUT – ERÄMAAN VANGIT
    (WALKABOUT, UK/Australia, 1971, 100 min, K12) 2K DCP
  • Martin Rosen: RUOHOMETSÄN KANSA
    (WATERSHIP DOWN, UK, 1978, 91 min, K12) DCP
  • Paul Schrader: THE WALKER
    (USA/UK, 2007, 108 min, K12) DCP
  • Ettore Scola: KOHTAAMINEN ROOMASSA
    (UNA GIORNATA PARTICOLARE, Italia/Kanada, 1977, 110 min, K16) 2K DCP
  • Ettore Scola: RUMAT, LIKAISET JA ILKEÄT
    (BRUTTI, SPORCHI E CATTIVI, Italia, 1976, 111 min, K16) 2K DCP
  • Takasi Shimizu: THE GRUDGE II – KIROUS JATKUU
    (Japani, 2003, 92 min, K18) DCP
  • Takashi Shimizu: KIROUS
    (JU-ON, Japani, 2002, 92 min, K18) DCP
  • Takashi Shimizu: KAUNA
    (JU-ON, Japani, 2002, 88 min, K16) DCP
  • Takashi Shimizu: KAUNA 2
    (JU-ON 2, Japani, 2003, 92 min, K16) DCP
  • Kaneto Shindô: ONIBABA – TAPPAJAT
    (ONIBABA, Japani, 1964, 102 min, K16) 2K DCP
  • Vittorio De Sica: MILANON IHME
    (Miracolo a Milano, Italia, 1951, 100 min, S) DCP
  • Whit Stillman: METROPOLITAN
    (USA/Espanja, 1990, 98 min, K12) 2K DCP
  • Andrey Tarkovski: PEILI
    (ZERKALO, Neuvostoliitto, 1975, 108 min, K12) 35 mm
  • Andrei Tarkovski : SOLARIS
    (Neuvostoliitto, 1972, 167 min) 2K DCP
  • Andrei Tarkovski: STALKER
    (Сталкер, Neuvostoliitto, 1979, 162 min, K12) DCP
  • Andrei Tarkovsky: ANDREI RUBLEV
    (ANDREY RUBLEV, Neuvostoliitto, 162 min) 2K DCP
  • Andrei Tarkovsky: EI PALUUTA
    (IVANOVO DETSTVO, Neuvostoliitto, 1962, 95 min)
  • Hiroshi Teshigahara: DYYNIEN DAAMI
    (SUNA NO ONNA, Japani, 1964, 123 min, K16) DCP
  • François Truffaut: VARASTETTUJA SUUDELMIA
    (BAISERS VOLÉS, Ranska, 1968, 91 min, K12) 2K DCP
  • François Truffaut: JULES JA JIM – RAKKAUDEN HYMY
    (JULES ET JIM, Ranska, 1961, 105 min, K7) 2K DCP
  • François Truffaut: 400 KEPPOSTA
    (LES QUATRE CENTS COUPS, Ranska, 1959, 99 min, K12) 2K DCP
  • Norio Tsuruta: RING 0: BIRTHDAY
    (Ringu 0: Bâsudei, Japani, 2000, 99 min, K18) DCP
  • Agnès Varda: CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN
    (CLÉO DE 5 À 7, Ranska/Italia, 1962, 90 min, S) DCP
  • Agnès Varda: ONNEN HETKET
    (LE BONHEUR, Ranska, 1965, 79 min, K12) 2K DCP
  • Paul Wegener, Carl Boese: GOLEM. MITEN HÄN TULI MAAILMAAN
    (GOLEM. WIE ER IN DER WELT KAM, Saksa, 1920, 76 min, K7) 4K DCP
  • Robert Wiene: TRI CALIGARIN KABINETTI
    (DAS CABINET DES DR. CALIGARI, Saksa, 1920, 77 min, K16) DCP
  • Michael Winterbottom: 24 HOUR PARTY PEOPLE
    (UK, 2002, 117 min, K16) DCP
  • Irvin Yeaworth: VALUVA KUOLEMA – THE BLOB
    (THE BLOB, USA, 1958, 86 min, K16) DCP

Katso myös ensi-iltaelokuvat >

Takaisin elokuvalevitys sivulle >