Elokuvalevitys

NonStop Timeless -katalogi sisältää lähes sata vuokrattavaa laatuelokuvaa 1920-luvulta 2000-luvulle asti.

Kaikki elokuvat ovat tekstitetty suomeksi ja suuri osa on saatavilla elokuvateatteristandardin mukaisina DCP-digikopioina (listalla lihavoituina). Muista elokuvista löytyy korkearesoluutioinen digitiedosto.

Elokuvia voi tiedustella ja varata osoitteesta [email protected] Varaukset viimeistään kahta viikkoa ennen esitystä.

Elokuvalista ohjaajien mukaisesti järjestettynä:

Michelangelo Antonioni: YÖ (La notte, 1961, 122 min, K12) 2K DCP

Danny Boyle: SHALLOW GRAVE – MURHALEIKKI (Shallow Grave, 1994, 89 min, K16)

Robert Bresson: KUOLEMAANTUOMITTU ON KARANNUT
(Un condamné à mort s’est échappé ou Le vent souffle où il veut, 1956, 99 min, K16) 2K DCP
Robert Bresson: TASKUVARAS (Pickpocket, 1959, 75 min, K16) 2K DCP

Peter Brook: KÄRPÄSTEN HERRA (Lord of the Flies, 1964, 92 min, K12)

Jane Campion: ENKELIN KOSKETUS (An Angel at My Table, 1990, 158 min, K12) 2K DCP
Jane Campion: PIANO (The Piano, 1993, 121 min, K16) 2K DCP

Marcel Camus: MUSTA ORFEUS (Orfeu negro, 1959, 107 min, K12) 2K DCP

Liliana Cavani: YÖPORTIERI (Il portiere di notte / The Night Porter, 1974, 118 min, K16) 2K DCP

Charles Chaplin: CHAPLININ POIKA (The Kid, 1921, 53 min, S) 2K DCP
Charles Chaplin: NAINEN PARIISISSA (A Woman of Paris: A Drama of Fate, 1923, S)
Charles Chaplin: KULTAKUUME (Goldrush, 1925, 72 min, S) 2K DCP
Charles Chaplin: SIRKUS (The Circus, 1928, 71 min S) 2K DCP
Charles Chaplin: KAUPUNGIN VALOT (City Lights, 1931, 81min, S) 2K DCP
Charles Chaplin: NYKYAIKA (Modern Times, 1936, 89 min S) 2K DCP
Charles Chaplin: DIKTAATTORI (The Great Dictator, 1940, 120 min, S) 2K DCP
Charles Chaplin: RITARI SINIPARTA (Monsieur Verdoux, 1947, 124 min, S) 2K DCP
Charles Chaplin: PARRASVALOT (Limelight, 1952, 137 min S) 2K DCP
Charles Chaplin: KUNINGAS NEW YORKISSA (A King in New York, 1957, 105 min, S)
Charles Chaplin: CHAPLININ REVYY (The Chaplin Revue, 1959, 112 min S)

Robert Clouse: GAME OF DEATH – PANOKSENA KUOLEMA (Game of Death, 1978, 100 min, K16)

Jacques Demy: CHERBOURGIN SATEENVARJOT (Les parapluies de Cherbourg, 1964, 87 min, S) 2K DCP
Jacques Demy: ROCHEFORTIN TYTÖT (Les demoiselles de Rochefort, 1967, 126 min, S) 2K DCP

Vittorio De Sica: MILANON IHME (Miracolo a Milano, 1951, 100 min, S)

Carl Theodor Dreyer: JEANNE D’ARCIN KÄRSIMYS (La passion de Jeanne d’Arc, 1928, 116 min, K12) 2K DCP

David Evans: HORNANKATTILA (Fever Pitch, 1997, 102 min, S)

Marguerite Duras: INDIA SONG (India Song, 1975, 120 min, S)

Rainer Werner Fassbinder: QUERELLE (Querelle, 1982, 108 min, K16) 2K DCP

Federico Fellini: HUIJARIT (Il bidone, 1955, 92 min, K16)
Federico Fellini: LA DOLCE VITA (La dolce vita, 1960, 174 min, K16) 4K DCP
Federico Fellini: 8 1/2 (8 1/2, 1963, 138 min, S) 2K DCP

Stephen Frears: POIKIEN PESULA (My Beautiful Laundrette, 1985, 97 min, K16) 2K DCP

Jonathan Glazer: SEXY BEAST (Sexy Beast, 2000, 89 min, K16)

Jean-Luc Godard: ELÄÄ ELÄMÄÄNSÄ (Vivre sa vie: Film en douze tableaux , 1962, 80 min K16) 2K DCP

Marleen Gorris: ANTONIAN MAAILMA (Antonia, 1995, 102 min, K12)

Peter Greenaway: PIIRTÄJÄN SOPIMUS (The Draughtman’s Contract, 1982, 108 min, K16) 2K DCP
Peter Greenaway: ZOO (A Zed & Two Noughts, 1985, 115 min K12) 2K DCP
Peter Greenaway: KOHTALOKKAAT NUMEROT (Drowning by Numbers, 1988, 118 min, K16) 2K DCP

Michael Haneke: PIANONOPETTAJA (La pianiste, 2001, 131 min, K16)

Mark Herman: SUU MESSINGILLÄ (Brassed Off, 1996, 107 min, K12) 2K DCP

Werner Herzog: AGUIRRE – JUMALAN VIHA (Aguirre, der Zorn Gottes, 1972, 94 min K16) 2K DCP
Werner Herzog: KASPAR HAUSERIN TAPAUS (Jeder für sich und Gott gegen alle / The Enigma of Kaspar Hauser, 1974, 110 min, K12)
Werner Herzog: LASISYDÄN (Herz aus Glas, 1976, K12)
Werner Herzog: FITZCARRALDO (Fitzcarraldo, 1982, 159 min, K12) 2K DCP
Werner Herzog: KLAUS KINSKI, RAKAS VIHOLLINEN (Mein liebster Feind – Klaus Kinski, 1999, K12)

Dennis Hopper: THE LAST MOVIE (The Last Movie, 1971, 108 min, K16) 4K DCP

James Ivory: TALO JALAVAN VARJOSSA (Howards End, 1992, 142 min, K7) 4K DCP

Derek Jarman: CARAVAGGIO (Caravaggio, 1986, 93 min, K12) 2K DCP
Derek Jarman: EDWARD II (Edward II, 1991, 87 min, K16)
Derek Jarman: WITTGENSTEIN (Wittgenstein, 1993, 72 min, S)

Leonard Kastle: KUHERRUSKUUKAUSIMURHAAJAT (The Honeymoon Killers, 1970, 107 min, K18)

Buster Keaton: SHERLOCK JR. (Sherlock, Jr., 1924, 45 min, S)
Buster Keaton: KENRAALI (The General, 1926, 67 min, S) 4K DCP
Buster Keaton: LAIVAKALLE NUOREMPI (Steamboat Bill, Jr., 1928, 70 min, S) 2K DCP

Krzysztof Kieslowski: VERONIKAN KAKSOISELÄMÄ (La double vie de Véronique, 1991, 98 min, K12) 2K DCP
Krzysztof Kieslowski: KOLME VÄRIÄ: SININEN (Trois couleurs: Bleu, 1993, 98 min, K12) 2K DCP
Krzysztof Kieslowski: KOLME VÄRIÄ: VALKOINEN (Trois couleurs: Blanc, 1993, 91 min, K12) 2K DCP
Krzysztof Kieslowski: KOLME VÄRIÄ: PUNAINEN (Trois couleurs: Rouge, 1994, 99 min, K12) 2K DCP

Masaki Kobayashi: HARAKIRI (Seppuku / Harakiri, 1962, 134 min, K16) 2K DCP

Mike Leigh: SALAISUUKSIA JA VALHEITA (Secrets & Lies, 1996, 136 min, S)
Mike Leigh: NAKED (Naked, 1993, 132 min, K16)

Wei Lo: THE BIG BOSS (Tang shan da xiong / The Big Boss, 1971, 99 min, K16)

Ken Loach: MAA JA VAPAUS (Land and Freedom, 1995, 109 min, K12) 2K DCP

Louis Malle: HISSILLÄ MESTAUSLAVALLE (Ascenseur pour l’échafaud, 1957, 91min, K16) 2K DCP
Louis Malle: YÖ KUULUU RAKKAUDELLE (Les amants, 1958, 90 min, K16) 2K DCP
Louis Malle: NÄKEMIIN LAPSET (Au revoir les enfants, 1987, 104 min, K12) 2K DCP

Chris Marker: KIITORATA (La jetée, 1962, 28 min, K7) 2K DCP

Toshio Matsumoto: FUNERAL PARADE OF ROSES (Bara no sôretsu / Funeral Parade of Roses, 1969, 105 min, TBC)

Max Ophüls: SKANDAALIKUNINGATAR LOLA MONTÈS (Lola Montès, 1955, 114 min, S)

Nagisa Ôshima: INTOHIMON VALTAKUNTA (Ai no bôrei / Empire of Passion, 1978, 105 min K16)

Yasujirô Ozu: TOKYO STORY (Tôkyô monogatari / Tokyo Story, 1953, 136 min, S) 4K DCP

Pier Paolo Pasolini: PUMMI (Accattone, 1961, 120 min, K16) 2K DCP
Pier Paolo Pasolini: MATTEUKSEN EVANKELIUMI (Il vangelo secondo Matteo, 1964, 137 min, K12) 2K DCP

Sally Potter: ORLANDO (Orlando, 1992, 89 min, K7) 2K DCP

Jean Renoir: VIRTA (Partie de campagne, 1946, 40 min, S)

Alain Resnais: YÖ JA USVA (Nuit et brouillard, 1956, 32 min, K16) 2K DCP
Alain Resnais: HIROSHIMA, RAKASTETTUNI (Hiroshima mon amour, 1959, 88 min, K16) 4K DCP

Alain Robbe-Grillet: TRANS-EUROP EXPRESS (Trans-Europ-Express, 1967, 105 min, K16)
Alain Robbe-Grillet: THE MAN WHO LIES (L’homme qui ment, 1968, 95 min, TBC)

Nicolas Roeg: WALKABOUT – ERÄMAAN VANGIT (Walkabout, 1971, 100 min, K12) 2K DCP

Martin Rosen: RUOHOMETSÄN KANSA (Watership Down, 1978, 91 min, K12) 2K DCP

Ken Russell: TOMMY (Tommy, 1975, 111 min, K16) 2K DCP

Paul Schrader: THE WALKER (The Walker, 2007, 108 min, K12)

Ettore Scola: RUMAT, LIKAISET JA ILKEÄT (Brutti, sporchi e cattivi, 1976, 111min, K16) 2K DCP
Ettore Scola: KOHTAAMINEN ROOMASSA (Una giornata particolare, 1977, 110 min, K16) 2K DCP

Kaneto Shindô: ONIBABA – TAPPAJAT (Onibaba, 1964, 102 min, K16) 2K DCP

Whit Stillman: METROPOLITAN (Metropolitan, 1990, 98 min, TBC) 2K DCP

Hiroshi Teshigahara: DYYNIEN DAAMI (Suna no onna / Woman in the Dunes, 1964, 123 min, TBC)

François Truffaut: 400 KEPPOSTA (Les quatre cents coups, 1959, 99 min, K7) 2K DCP
François Truffaut: JULES JA JIM (Jules et Jim, 1961, 105 min, K7) 2K DCP
François Truffaut: VARASTETTUJA SUUDELMIA (Baisers volés, 1968, 91 min, K12) 2K DCP

Agnès Varda: ONNEN HETKET (Le bonheur, 1965, 79 min, K12) 2K DCP

Michael Winterbottom: 24 HOUR PARTY PEOPLE (24 Hour Party People, 2002, 117 min, K16)

Irvin S. Yeaworth Jr.: VALUVA KUOLEMA (The Blob, 1958, 86 min, K16) 2K DCP