RAKKAUTTA & ANARKIAA

Erikoisnäytökset

Suomen suurin elokuvafestivaali, vuonna 1988 perustettu Helsinki International Film Festival – Rakkautta & Anarkiaa juhlii elokuvataidetta ja esittelee ennakkoluulottomasti rohkeita, ristiriitaisia ja visuaalisesti häikäiseviä uusia elokuvia.

Festivaali täydentää pääkaupungin elokuvatarjontaa tuomalla teattereihin ajankohtaisia elokuvia, joita Suomessa ei muuten olisi mahdollista nähdä. R&A:n ohjelmisto koostuu sekä tunnettujen että tuoreiden tekijälahjakkuuksien uutuuksista.

Lippuja näytöksiin myydään R&A:n verkkokaupassa: hiff.fi, ja festivaalin aikana Cinema Orionin lipunmyyntikassalla. Huomioithan, että Cinema Orionin omat sarjakortit tai lahjaliput eivät käy festivaalinäytöksiin.

Rakkautta & Anarkiaa -festivaalin ohjelmistoa esitetään Cinema Orionissa 17.-26.9. seuraavasti:

PE 17.9.

14.15 BROTHER’S KEEPER (Ferit Karahan, Romania/Turkki, 2021, 85 min, K16)
16.15 SKIES OF LEBANON (Chloé Mazlo, Ranska, 2020, 92 min, K12)
18.30 FLEE (Jonas Poher Rasmussen, Espanja/Italia/Norja/Ranska/Ruotsi/Slovenia/Suomi/Tanska/Viro/USA, 2020, 83 min, K16)
21.00 ZOLA (Janicza Bravo, USA, 2020, 86 min, K16)

LA 18.9.

11.00 FOREST – I SEE YOU EVERYWHERE (Benedek Fliegauf, Unkari, 2021, 112 min, K16)
13.30 SONG WITHOUT A NAME (Melina León, Chile/Espanja/Peru/USA, 2019, 97 min, K16)
15.45 THE MAN WHO SOLD HIS SKIN (Kaouther Ben Hania, Belgia/Ranska/Ruotsi/Saksa/Tunisia, 2020, 104 min, K12)
18.15 WHAT DO WE SEE WHEN WE LOOK AT THE SKY? (Alexandre Koberidze, Georgia/Saksa,2021, 150 min, K12)
21.15 NORTH BY CURRENT (Angelo Madsen Minax, USA, 2021, 86 min, K16)

SU 19.9.

11.30 JOSEP (Aurel, Belgia/Espanja/Ranska, 2020, 71 min, K12)
13.30 QUO VADIS, AIDA? (Jasmila Žbanic, Itävalta/Norja/Puola/Ranska/Saksa/Turkki, 2020, 101 min, K16)
15.45 ME AND THE CULT LEADER (Atsushi Sakahara, Hongkong/Japani, 2020, 114 min, K16)
18.30 SOUAD (Ayten Amin, Egypti/Saksa/Tunisia, 2021, 102 min, K12)
21.00 THE DROVER’S WIFE – THE LEGEND OF MOLLY JOHNSON (Leah Purcell, Australia, 2021, 109 min, K16)

MA 20.9.

16.00 NINJABABY (Yngvild Sve Flikke, Norja, 2021, 103 min, K12)
18.30 THE GIRL AND THE SPIDER (Ramon Zürcher, Silvan Zürcher, Sveitsi, 2021,99 min, K12)
21.00 PASSION (Maja Borg, Espanja/Ruotsi, 2021, 92 min, K16)

TI 21.9.

17.00 AILEY (Jamila Wignot, USA, 2021, 90 min, S)
19.15 INTRODUCTION (Hong Sang-soo, Etelä-Korea, 2021, 66 min, K12)
21.00 QUO VADIS, AIDA? (Jasmila Žbanic, Itävalta/Norja/Puola/Ranska/Saksa/Turkki, 2020, 101 min, K16)

KE 22.9.

16.15 PASSION (Maja Borg, Espanja/Ruotsi, 2021, 92 min, K16)
18.30 SOUAD (Ayten Amin, Egypti/Saksa/Tunisia, 2021, 102 min, K12)
21.00 ME AND THE CULT LEADER (Atsushi Sakahara, Hongkong/Japani, 2020, 114 min, K16)

TO 23.9.

16.16 ALL LIGHT, EVERYWHERE (Theo Anthony, USA, 2021, 105 min, K12)
18.45 ZOLA (Janicza Bravo, USA, 2020, 86 min, K16)
21.00 WHEN I’M DONE DYING (Nisan Dağ, Saksa/Turkki/USA, 2020, 87 min, K16)

PE 24.9.

16:00 Ilmoitetaan myöhemmin
18.30 Ilmoitetaan myöhemmin
21.00 SHIRLEY (Josephine Decker, USA, 2020, 107 min, K16)

LA 25.9.

11.00 Ilmoitetaan myöhemmin
13.30 Ilmoitetaan myöhemmin
16.00 Ilmoitetaan myöhemmin
18.45 NIGHT OF THE KINGS (Philippe Lacôte, Kanada/Ranska/Senegal, 2020, 93 min, K16)
20.45 WHAT DO WE SEE WHEN WE LOOK AT THE SKY? (Alexandre Koberidze, Georgia/Saksa,2021, 150 min, K12)

SU 26.9.

11.00 Ilmoitetaan myöhemmin
13.30 Ilmoitetaan myöhemmin
17.00 INTRODUCTION (Hong Sang-soo, Etelä-Korea, 2021, 66 min, K12)
18.45 SKIES OF LEBANON (Chloé Mazlo, Ranska, 2020, 92 min, K12)
21.00 Ilmoitetaan myöhemmin